צילום: היחידה להתמכרויות ושיקום האסיר בעיריית בת-ים

הצגת בכורה ייחודית התקיימה השבוע באשכול הפיס בבת ים כאשר המשתתפים הם שחקני קבוצת התיאטרון של היחידה להתמכרויות ושיקום האסיר בבת ים. "בחיים לא!" הוא שמה של ההצגה שמונהלת על ידי עו"ס נעמה מורשתי, הפועלת במסגרת האגף לשירותים חברתיים בעירייה.

ההצגה מביאה את סיפורו של עזורי, איש מריר ומנופח, אשר ברגע אחד חייו מתהפכים, כאשר באישון לילה מופיעים בפתח ביתו מלאך המוות ונחש שלצידו, ומודיעים לו כי הגיע יום מותו. לשמחתו "טעות אנוש" בעולם של מעלה, נותנת לו השהייה של מספר ימים ומאפשרת לו למצוא מחליף שימות במקומו. מרגע זה יוצא עזורי למסע חיפושים קומי ונוגע ללב אחר האיש שיתנדב למשימה. ההפקה הועלתה בשיתוף וסיוע משרד הרווחה והשירותים החברתיים והרשות לשיקום האסיר, בפני בני המשפחות ובפני צוותים מקצועיים. 

המחזה המקורי נכתב בהשראת "כולם רוצים לחיות" של חנוך לוין ומציב בדרך האלגוריה התבוננות ותהייה על יצר החיים: מי קובע, מי ראוי לחיות ומי ראוי פחות, עד כמה אנו מתים בחיינו והאם בכלל ניתנת לנו הבחירה או שמא אנו נעים במרחבי אשליה של שליטה בעוד הלא נודע סופק כפותיו ומהתל בנו מהצד. על הכתיבה והבימוי הופקדה עו"ס מירב לוטן, בימאית תיאטרון קהילתחי ועו"ס שיקום האסיר. חברה אליה להנחיה והדרכת הקבוצה עו"ס שיר בלסיאנו.

עו"ס נעמה מורשתי, סיפרה: "מדובר בפרויקט ייחודי לעיר, זו הצגה שלישית שאנו מעלים, בכל הצגה משתתפים קבוצת מטופלים אחרת, כאשר שיטת העבודה היא קבוצתית-קהילתית המעודדת ביטוי אמנותי, תוך כוונות לעורר העצמה ושינוי של עולם הנפש ועיבוד החוויות של המטופלים. הרעיון הגיע ליחידה ע"י עו"ס מירב לוטן, כאשר במהלך התואר השני שלה התמקדה בנושא של תיאטרון קהילתי, והקבוצה מלווה במהלך כל התהליך ע"י עו"ס הראשית ביחידה, שני בלסיאנו".

התהליך שעוברים המטופלים, מתבסס על גיבוש קבוצה יוצרת, ותרגול טכניקות תיאטרון המאפשרות להם להעמיק במגוון סוגיות מזווית שונה ולהעשיר את עולמם. הם לומדים את עבודת השחקן דרך אימפרוביזציות, עבודה על דמויות ותרגול היכולת לעבוד עם ולהכיל פרטנרים שונים, ועוד. בסיום התהליך עולה הצגה המורכבת מחומרים אישיים של המשתתפים. הדרמה מייצגת את הקהילה ממנה באה, תוך כדי שהיא מנסה להעביר מסר, ולהעלות בעיות על פני השטח, ולהפוך את הצופים לשותפים לחוויה.