בינואר הקרוב אמורה הייתה חברת 'חוף בת ים' להעביר לתיאטרון 'נוצר', הפועל ברחוב נפחא, תקציב שנתי של 800 אלף שקל. הכסף לא יגיע, למרות שמדובר בתיאטרון שהפך לאחד מסמלי התרבות המקומיים.

המכתב הרשמי, המבשר שהקושי הכלכלי של העיר הגיע לשערי התיאטרון והתקציב מופסק, התקבל בהפתעה. "אף אחד לא ציפה שדווקא בתרבות, מה שמושך את העיר למעלה, יחליטו לקצץ", אמרו למיינט בת ים גורמים בתיאטרון, והוסיפו: "משמעות הדבר היא הפסקת הפעילויות האמנותיות והחינוכיות לתושבי העיר".

קבוצת תיאטרון 'נוצר' הוזמנה ע"י עיריית בת ים לפני כעשור כדי להקים בעיר מרכז תרבות אלטרנטיבי ייחודי, שבמקביל לפעילות תיאטרלית יוביל מיזמים חינוכיים- חברתיים. בשנים האחרונות מהווה התיאטרון נדבך מרכזי בפעילות התרבותית החברתית בעיר, תוך שיתוף פעולה הדוק עם העירייה ותושביה. 

צילום: תיאטרון נוצר-

מאז קבע התיאטרון את משכנו בבת ים חל גידול של מאות אחוזים בהיקפי פעילותו. הועלו עשר הפקות שונות וב- 2017 השתתפו בפעילויות השונות למעלה מ 13,000 איש. היום הוא פועל כתיאטרון רפרטוארי קטן עם חמש הצגות רצות במקביל, שתי הפקות בשלבי חזרות, ופרויקטים חברתיים כמו הכשרת נוער בסיכון למקצועות הבמה, עבודה אמנותית משותפת עם אמנים בעלי צרכים מיוחדים ועוד.

צילום: תיאטרון נוצר-

מהתיאטרון דווח השבוע ש- "הפסקת התמיכה העירונית משמעותה קיצוץ של 40% מתקציב התיאטרון, הכולל את תמיכת משרד התרבות, תרומות וקרנות והכנסות עצמיות. קיצוץ שלא יאפשר את המשך הפעילות האמנותית והחברתית הענפה, והחזון אותו טיפחה העיר בשיתוף התיאטרון במשך תקופה ארוכה, יקטע בשיאו". למיינט בת ים נודע שאין מדובר בקיצוץ יחיד בענפי התרבות, וקדם לו קיצוץ שהוביל לעזיבת ההרכב המוזיקלי הייחודי 'סיסטם עאלי', את העיר, וקיצוץ ב- MOBY , מערך המוזיאונים העירוני.

צילום: תיאטרון נוצר-

טליה בן עמי, מנכ"לית 'תיאטרון נוצר': "זהו רגע עצוב גם לתיאטרון וגם לבת ים שכן תיאטרון נוצר הפך במהלך השנים  לחלק בלתי נפרד מהזהות התרבותית של העיר ולמקור גאווה לתושביה. ללא המשך העברת התקציבים לא יוכל התיאטרון להמשיך ולקיים את המיזמים האמנותיים והחברתיים אותם הוא מוביל בהצלחה".

צילום: תיאטרון נוצר -

מעיריית בת-ים נמסר בתגובה: 

"עיריית בת-ים דוגלת בקידום תרבות ישראלית מקורית בעיר למען תושביה ותדמיתה, ותמכה בשבע שנים האחרונות בתיאטרון נוצר בהיקף משמעותי מתוך כוונה שהתאטרון יוכל להחזיק את עצמו באופן עצמאי. 

עיריית בת ים תמשיך להעמיד לרשות התיאטרון את הבית בו הוא שוכן.  

האוצר של מוזיאוני בת-ים מסיים בסוף השנה 7 שנים בתפקידו, שנים בהן הוא אצר תערוכות רבות שזכו להערכה ואף הפכו לתערוכות נודדות ברחבי העולם. בימים אלו יוצא קול קורא לקליטת אוצר חדש.

מעבדת "סיסטם עאלי" שכנה ופעלה בבת-ים בארבע השנים האחרונות, כחלק מיוזמה מבורכת וממומנת ע"י מפעל הפיס. עזיבתם של סיסטם עאלי היא תוצר של סיום התקופה שתוכננה מבעוד מועד והוגדרה ע"י המענק של מפעל הפיס".