אליהו ינון, תושב בת ים בן 39, שוכב במיטתו בדירה בה הוא מתגורר לבדו. חברים מגיעים מדי פעם לסייע לו, אולם בשאר הזמן הוא בודד ונמצא ללא מענה על אף שאינו יכול לדאוג לעצמו.

ינון חולה בטרשת נפוצה מזה 11 שנים, ולכן  נזקק בסיוע יומיומי ורציף במגוון פעולות, הכל מניקיון ובישול ועד לעזרה במעבר לכסא גלגלים ומענה על צרכי הגיינה בסיסיים. "אני רוצה לקבל עזרה להחליף את המיטה שלא נוחה לי ואת הכסא שלי שלא מתאים לי" הוא אומר. "לדאוג למטפל, שבגלל שאין לי את הדברים המתאימים, כל הזמן הולכים ממני מטפלים. המטפל האחרון הלך לי גם, ואני במקום לא טוב."

דפנה אלנקווה-אזרזר, מנהלת עמותת אהב"ה (ארגון הנכים בישראל המיוחד), הפועלת לרווחת נכים ברחבי הארץ, התוודעה לסיפור דרך אחד מחבריו של אליהו ונדהמה. "אין לו מיטה מתאימה, כסא גלגלים מותאם, ובגלל שאין כרגע עובד אז גם אין מי שיאכיל אותו או יכין לו אוכל מלבד כמה חברים שאכפת להם," סיפרה ל-mynet בת ים. "העובד הזר הלך לפני חודש, והבנתי שאליהו בכלל לא היה מודע לזכויות שלו. אדם שלא הולך ולא יודע שמגיע לו גמלת ניידות למשל."

אליהו ינון במיטתו

-

שירותי הרווחה, כך לפי ינון, מבקרים אותו באופן לא רציף. עובדת סוציאלית הייתה אצלו בחודש האחרון ומתקשרת מדי פעם, אך מבקשים שיגיע אליהם על מנת לקבל עזרה למרות שהוא לא נייד. "אם הטיפול במקרה שלו היה נכון ומותאם, הוא כבר היה עם מיטה, כיסא רחצה וכסא גלגלים שמתאימים לו" אומרת אלנקווה-אזרזר.

כסא הגלגלים של ינון שאינו מותאם למצבו

-

"הוא אומר שהרווחה נותנת לו מענק על סך 1,100 שקלים מדי חודש, אבל אדם בודד שחי לבד וצריך עזרה גם בפעולות הבסיסיות ביותר של הגיינה, לא צריך כסף אלא עזרה צמודה. חברים צריכים לעשות זאת עבורו, וזה ממש נורא."

"כל מי שיכול לעזור בכל דרך, אוכל, נקיון וכל מה שישמח את  הבחור הזה, אנא מכם עשו זאת," אומרת דפנה. "הוא בודד וזקוק לנו."

מי שרוצה לשוחח ולשמח את אליהו מוזמן ליצור עמו קשר במספר: 052-7598855, או עם אחד מחבריו שמטפל בו כעת, משה: 050-5357043

ממשרד הבריאות נמסר ביחס לציוד שברשות אליהו: "על המטופל לפנות לרופא המשפחה בקופת החולים המבטחת ולבקש לשלוח פיזיותרפיסט/ית לערוך ביקור בביתו להערכת צרכים כוללנית ולמתן המלצות למכשירים על פי ממצאי ביקור הבית. עם קבלת הממצאים בלשכת הבריאות בתל אביב הצוות יטפל בפניה." 

 מעירית בת ים נמסר: "אנו מודים על פנייתכם. פרטיו של החולה הועברו לאגף הרווחה להמשך טיפול. בימים הקרובים עובדת סוציאלית תגיע לביתו ותסייע לו ככל הניתן במיצוי זכיותיו."  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו